Rider's Digest (ekramarenko) wrote,
Rider's Digest
ekramarenko

Nazar Rozlutsky

Після переслуховування аудіокниги Василя Кожелянка "Діти застою", останньої з написаних ним і останньої з прочитаних (переслуханих) мною я готовий сказати, що талановитішого письменника особисто для себе в сучасній українській літературі я не знаю.
Без великої впізнаваності в літературних і читацьких колах, без того, що ми називаємо "монетизацією успіху", без тусовочності і скандальності цей чувак створив такі речі, які здатні довести читача до катарсису. Або до цілковитого відторгнення - не здивуюся, якщо в коментарях мені почнуть розповідати, що не змогли дочитати і однієї його книги.
Кожелянко бере не сюжетністю, чи "екшном" - його твори подібні до добре настояного вина, що смакує тільки тим, хто прагне не набухатися, а насолодитися алкоголем. В його текстах є те, чого кричуще не вистачає більшості українських письменників - глибина і густина. Нехай пробачать мене любителі Макса, але я б назвав його таким собі Антикідруком української літератури.
А ще мене вражає особливість Кожелянка нагромаджувати абсурд. Художній прийом "іти в абсурд" супроводжує чи не кожен його твір, але я не знаю бодай когось з укрліту, хто б володів цим прийомом так само вправно, як і Василь. Бо там, де нагромадження трешу і абсурду в інших письменників прихводить до "розсипання" твору, втрачення його цілісності, в Кожелянка навпаки - абсурд допомагає збалансувати твір, зробити його довершеним і, більше того - єдино можливим.
Ну і ще однією особливістю текстів Кожелянка є небанальна банальність. Дивно звучить, правда ж? Насправі усе просто - коли більшість читачів читають текст, то чомусь підсвідомо очікують, що у типових життєвих ситуаціях головні герої будуть поводитися... скажімо так, не зовсім типово. Тобто, є, звісно, персонажі, які поводяться і реагують типово, але головний персонаж, зазвичай, хоч трохи, але відрізняється, тому він головний і тому він і цікавий. В Кожелянка усе навпаки - усе, що стається в тексті, є найбільш типовим і банальним з того, що могло би статися. Але штука в тому, що читач, зазвичай, саме цього й не очікує - настільки воно просте й передбачуване.
В якійсь із заміток я натрапив на слова, що Кожелянка треба читати після тридцяти - тоді, мовляв, приходить розуміння про речі, які він описує. Дивно, але вперше я його взявся читати у 29 з половиною - і він мені не зайшов. Потім повернувся до нього через два роки і, чим більше я його читав, тим більше він мені смакував. А передостанні дві книги зі списку, який я наведу нижче, стали для мене настільки особливими, що після них я більше тижня не брався за нове чтиво - потрібно було переосмислити щойно отримане. До найостаннішої книги я взагалі цілий місяць не наважувався наближатися - боявся з одного боку, що вона не буде така сильна, як попередні, а з іншого, що воно пошматує мій світогляд. Ближчим виявилося перше припущення, але мені видалося, що це не так, про слабкість книги, як про певне завершення автора, яке він сам і усвідомлював, чи, принаймні, передчував, про те, що в любителів пафосних і красивих метафор прийнято називати "лебединою піснею". І справді, після написання останнього твору Кожелянко невдовзі помер, не побачивши, як твір вийшов у світ.
Я не гарантую, що цей автор вам сподобається. Але вважаю за доцільним написати про нього, бо увага до його творчого доробку, як на мене, значно менша, аніж цей доробок заслуговує.
Ось послідовність, у якій я читав (слухав) твори Кожелянка і яку для себе вбачаю як оптимальну при знайомстві з ними. До речі, його книги дуже добре заходять саме в аудіоформаті.
- "Дефіляда";
- "Конотоп";
- "Людинець";
- "ЛжеНострадамус";
- "Котигорошко";
- "Тероріум";
- "Срібний павук";
- "Ефіопська Січ";
- "Третє поле";
- "Діти застою".
P.S.: До речі, в коментарях можете не тільки писати свої враження від творчості Кожелянка, але й про те, хто для вас є намбер ван з письменників сучукрліту і чому.
https://www.facebook.com/nazar.rozlutsky.1/posts/2163748470434606?__cft__[0]=AZUK6Woe_7MHEOwPs0F3vas73W_cY5yuUpglNP8j7_Jx_ZfePR9zqRuFbvoSw_sFe4uyvDbvrq8400OtAaSO7jGmVPans_cL-EcvnGCY42OArR0T-WX-6Eo7pydSKB6bXfW4UGhkRN03K4iCU2UJe_-GIoiDM7l1hg5jSZ4jHvBVyFEEVGGko6V0v-FxrJYV_nM&__tn__=%2CO%2CP-R
Tags: что читать
Subscribe

 • Смотрели "Дживса и Вустера"

  и после очередной супер-вежливой и изощренной реплики Дживса Илья возопил "аааа! в какую он школу ходил??!!! отдайте и меня туда!!!"

 • (no subject)

  Пішла з малим пройтись увечері, бо за цим усим не побачимо й як абрикоси цвітуть. Говорили про всяке, і я казала, що багато кого взяли за м'якеньке…

 • (no subject)

  Нашли рецепт маффинов из куриного фарша, решили сделать. Я купила все продукты, Илья читает рецепт и кладет в миску что полагается: "фарш - 1 кг,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments